İç mimar, bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten uzmandır. İç mimar, bir bina içinde yer alan mekânların hacim ve yüzeylerini değerlendiren bir boyutta konuya yaklaşmasının yanı sıra, yapı sistemleri, fiziksel çevre kontrolü, aydınlatma, ergonomi, ısıtma gibi mekân konforu konularında sahip olduğu bilgi ve tecrübeyle yaşam alanları baştan yaratıp mekanları daha işlevsel hale getirebilir. “Bir yapıyı, kullanım ve estetik bakımından ele alıp insanın fiziksel ve ruhsal özelliklerine uygun olarak tasarlayan kimse, dekoratör.” olarak tanımlanan iç mimar modern çağda ortaya çıkmış ve çağın ihtiyaç duyduğu uzmanlardan biri haline gelmiştir.

İç mimarlar bir mekanın verdiği hissi baştan yazabilme yeteneğine sahip uzmanlardır. Bir mekanın aydınlatmasının mekânda ne kadar büyük değişimlere neden olduğunu ancak bir iç mimarın profesyonel dokunuşu sonrasında fark edebilirsiniz. İç mimarlar yapacakları incelemeler, ölçümler sonrasında evinizi hangi renge boyadığınızda hangi sonuçları alabileceğinizi, aydınlatmanızın nasıl olduğunda daha doğal görünebileceğiniz, mobilyalarınızı yerleştirdiğiniz yerlerin yaşam alanına yaptığı etkilerin neler olduğunu en iyi şekilde gösteren kişilerdir. İç mimarların ev dekorasyon projelerinin haricinde cafe, restoran, bar, showroom projeleri de bulunmaktadır.

Cafe dekorasyonunda bar ya da restaurant projelerinde müşterilere en iyi sonucu vermek için ürünler, mekân konumu gibi konuları göz önüne alarak dekore etmektedirler. İç ya da dış mekanlarınızı, iç mimarlar, iç mimarlık ofisleri, iç mimarlık şirketlerine teslim ederek talepleriniz ve değerlendirmeler sonucunda yeniden dekore edilmesini talep edebilirsiniz.

Mekanınız size ait, dekoratörünüzle konuşarak taleplerinizin olasılıkları üzerine konuşmalısınız. ARCHSİA’da iç mimarların projelerini inceleyebilir, onlara projelerle ilgili sorular sorabilir ve iç mimar profesyonellerin tamamlanmış projelerinden ev dekorasyonu ile ilgili yepyeni fikirler edinebilirsiniz.

ARCHSİA’ya projeleri ile katkı sağlayan alanında tecrübeli profesyonel iç mimarlara projelerine ilişkin sorular sorabilir, ihtiyaç duyduğunuz en yeni dekorasyon fikirlerine iç mimarların projelerini inceleyerek ulaşabilirsiniz. Hayalini kurduğunuz iç ya da dış mekâna ilişkin sorularınızı profesyonellere sorabilir, aldığınız cevaplarla mekanınızı en iyi şekilde yeniden kurgulayabilir, kendiniz için en doğru ve rahat yaşam alanını oluşturabilirsiniz.